
Виплата зарплат у конвертах призводить до втрати українським бюджетом понад 200 мільярдів гривень щороку. Існують три основні схеми виплати нелегальних зарплат: через зарплатні ФОПи, неоформлення готівкових надходжень у торгівлі та фіктивні операції з готівкою
Про це пояснив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев (“Слуга народу”) на своєму каналі в YouTube. Він зазначив, що від таких операцій страждає не лише держава, але й самі працівники.
“Як працює схема, ми всі дуже добре знаємо. Схема дуже проста: оформлюєшся і отримуєш частину в конверті, або взагалі не оформлюєшся на роботу і отримуєш повністю всю заробітну плату в конверті”, – нагадав нардеп.
Він назвав кошти, які бізнес таким чином виплачує працівникам, “чорними грошима”. Виникають вони головним чином з трьох найпоширеніших схем.
Схема перша: зарплатні ФОПи
Працівник підприємства оформлюється як фізособа-підприємець (ФОП) третьої групи і отримує за свої послуги гроші, які потім роздає “в конвертах” колегам, лишаючи собі свою зарплату. З цього сплачується 5% єдиного податку та деякі інші платежі, але таке податкове навантаження набагато менше.
Схема друга: готівка
Така схема доступна торговельним підприємствам, яким споживачі сплачують гроші готівкою. Ці кошти бізнес не проводить через РРО і не видає чеки, сплачуючи за рахунок цих грошей заробітні плати працівникам.
Схема третя: фіктивні операції
Інші торговельні підприємства продають готівку, яку отримують від споживачів, за певний відсоток підприємству, яке такої готівки немає. На папері оформлюється фіктивна угода про постачання товару, за який друга компанія платить безготівково підприємству, яке реально цей товар продає.
“Ця схема призводить не тільки до ухилення від оподаткування податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску, але і ухилення від оподаткування ПДВ та податку на прибуток і за подією бюджету набагато гірші наслідки”, – пояснює Гетманцев.
Нардеп наголосив, що від таких тіньових схем страждає не лише держава, яка недоотримує кошти для фінансування війська, але й сам працівник. Це відображається на відсутності лікарняних, декретних, відпускних виплат та розмірі його пенсії.
Як вже повідомляв OBOZ.UA, в 2026 році в Україні планують підвищити мінімальну зарплату з 8000 до 8688 грн. Це не дозволить компенсувати рівень інфляції та залишить виплати на рівні, який значно менший фактичного прожиткового мінімуму.
Джерело: OBOZ.UA