
Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев закликав до кардинальної зміни підходу до демографічної політики в Україні. За його словами, держава має інвестувати значно більше коштів у підтримку сімей та дітей, запроваджуючи комплексні заходи, а не обмежуючись лише виплатами при народженні, які планують підвищити до 50 тис. грн.
Про це Гетманцев розповів в інтерв’ю. Він нагадав, що ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну він подавав законопроєкт, що передбачав істотне збільшення виплат при народженні першої, другої та третьої дитини порівняно з поточними розмірами.
Однак, як зазначає парламентарій, одних лише виплат недостатньо. Демографічна політика має включати комплекс заходів, спрямованих на:
- супровід сімей, зокрема багатодітних;
- підтримку дітей, які залишилися без батьківського піклування;
- допомогу дітям із соціальними проблемами чи труднощами у вихованні.
– підкреслив Гетманцев.
Допомогу при народженні дитини збираються збільшити в 5 разів
Проєкт закону про підвищення одноразової виплати при народженні дитини з нинішніх 10,3 тис. до 50 тис. грн розробило Міністерство соціальної політики. Водночас 14 липня Кабінет міністрів уже затвердив цей законопроєкт, очікується його офіційне внесення до Верховної Ради і розгляд у сесійній залі.
Уряд планує, що нові норми набудуть чинності з 1 січня 2026 року – за умови його схвалення парламентом. З Міністерством фінансів уже обговорювалося виділення коштів на такі виплати в держбюджеті на 2026 рік.
Що ще передбачено
- Крім зростання одноразової виплати планується збільшення щомісячної допомоги для жінок без трудового стажу. Наразі ця виплата становить менше 1000 грн. За новим законом – 7000 грн.
- Один із батьків або опікун зможе отримувати щомісячну допомогу по догляду за дитиною до 1 року життя. Розмір цієї виплати ще визначатиме уряд, але йдеться про “повноцінну фінансову підтримку” для сім’ї в критичний період.
- Після досягнення дитиною 1 року сім’я отримає вибір:
- повернутися до роботи – держава щомісяця виплачуватиме 8000 грн на догляд за дитиною в яслах;
- залишитися вдома до трьох років – держава продовжить сплату єдиного соціального внеску за маму чи тата до триріччя дитини, що означає збереження трудового та пенсійного стажу навіть під час декрету.
Як повідомляв OBOZ.UA, з 1 липня адміністрування всіх соціальних виплат в Україні здійснює Пенсійний фонд (ПФУ), що дає змогу швидше опрацьовувати звернення і нараховувати допомогу. Відтепер подати документи можна не лише в ЦНАПах, а й у понад 500 сервісних центрах ПФУ.
Джерело: OBOZ.UA