У понеділок, 28 липня, в Україні вперше на національному рівні вшановують пам’ять військовослужбовців, добровольців та цивільних, які загинули, були закатовані або страчені в полоні.

Встановлення цієї дати приурочено до трагічних подій в Оленівці, що сталися в ніч з 28 на 29 липня 2022 року. пише Gazeta.ua.

Тоді російські війська здійснили обстріл виправної колонії поблизу тимчасово окупованої Оленівки на Донеччині, де утримувалися українські полонені, зокрема бійці полку “Азов”. У результаті атаки загинули щонайменше 53 військовополонені, понад 130 отримали поранення. Українська сторона кваліфікує цю подію як теракт та один із найзухваліших воєнних злочинів проти полонених.

22 липня 2025 року Верховна Рада ухвалила постанову №10188, якою запроваджено щорічне вшанування пам’яті усіх захисників, учасників добровольчих формувань та мирних громадян, які загинули або постраждали внаслідок перебування в полоні.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбувся черговий обмін полоненими: додому повертаються важкохворі і тяжкопоранені захисники

В Українському інституті національної пам’яті нагадують, що зібрані дані про загиблих можна знайти на таких ресурсах:

– Платформа пам’яті “Меморіал”;

– Вебсайти органів місцевого самоврядування;

– “Книга пам’яті загиблих у полоні” на сайті Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

У підрозділі НГУ “Азов” події в Оленівці назвали одним з найбільш жорстоких воєнних злочинів сучасної історії.

За словами військових, перед терактом 198 бійців “Азову” були переведені до окремого бараку. Увечері 28 липня охоронці наказали всім зайти всередину та натякали, що їх чекає смерть.

Близько 23:45 у приміщенні пролунали два вибухи, що спричинили масштабну пожежу. На місці загинули 47 полонених, ще шестеро померли пізніше від втрати крові. Ще понад 100 осіб отримали поранення. Протягом кількох годин до поранених не допускали ні медиків, ні евакуаційних бригад. Лише під ранок було дозволено надати першу допомогу.

Російська сторона звинуватила в інциденті Україну, однак не допустила на місце трагедії жодної незалежної експертної групи. Місія ООН з розслідування обставин події, очолювана генералом Карлосом дос Сантуш Крузом, проіснувала лише до січня 2023 року й була розпущена без висновків. Україна наполягає на продовженні міжнародного розслідування.

Джерело: Gazeta.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *