
В Україні окрім пенсій з солідарної системи є пенсії за спеціальними законами. Там передбачені усі три можливі види привілеїв.
Як зазначила міністр, в Україні “є певні викривлення і в обсягу спеціальних прав”.
Три види пільг
За її словами, є три типи того, як можна робити певні пільги, покращення для різних категорій людей.
“Перша пільга – це вік. Так, зменшуємо кількість років, коли ми можемо вийти на пенсію. Друга пільга – це кількість страхового стажу, який треба впродовж життя відпрацювати. І третя пільга – це відсоток заміщення”, – сказала Жолнович.
Міністр навела приклад: в загальному контексті 40% заміщення заробітку покривається для солідарної пенсії (сьогодні це навіть менше). У спецпенсіонерів таке покриття вже сьогодні мінімум 70%, а в окремих випадках, по рішеннях суддів – 90%.
“І у нас наші спецпенсіонери користуються усіма трьома привілеями: менший страховий стаж їм потрібно заробити, менший вік досягнути і більший відсоток. Насправді ні в одній з країн Європи уже такий обсяг привілеїв не зберігся”, – сказала вона.
Велике викривлення
За її даними в Європі ідуть якимось одним шляхом. Або кажуть, що меншу кількість років треба відпрацювати, але отримують спеціальну пенсію з досягненням, наприклад, загального пенсійного віку. Або говорять, що буде вищий відсоток заміщення, але теж і роки, і стаж зберігається. Тобто є тільки якась одна із складових.
“У нас – всі три. Це, насправді, мабуть, занадто велике викривлення”, – повідомила міністр.
На її думку, потрібно пам’ятати, що пенсія і всі інші види соціального страхування – це насамперед страхування.
“І тут принцип страховий: скільки ти вносиш – стільки ти приблизно і отримуєш. І так воно по формулі розраховується. Але в контексті спеціальних пенсій дійсно не завжди справджується. Тому ми так само підходимо до реформи пенсій”, – сказала вона.
Нагадаємо, Кабінет міністрів у проєкті Бюджетної декларації 2026-2028 роки очікує помірне зростання видатків Пенсійного фонду України. У документі середньострокові показники ПФУ на 2026-2028 роки формувалися на підставі чинних законодавчих норм, що впливають на доходи та видатки бюджету фонду.
Текст останнього Меморандуму з МВФ свідчить про те, що запровадження обов’язкової накопичувальної пенсії найближчими роками не планується.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Джерело: РБК Україна