У Росії стрімко зростає обсяг активів, які конфіскувала у бізнесу, намагаючись наповнити виснажену федеральну скарбницю. Але перспектива уповільнення воєнної економіки лише погіршує перспективи кремлівського режиму.

Про це повідомляє Bloomberg. Російські спеціалісти з корпоративного права підрахували, що загальна вартість приватного майна в РФ, яке конфіскували з 2022 року, сягнула 3,9 трлн рублів (близько 49,5 млрд доларів), а за останні 12 місяців ця сума потроїлася.

З цієї суми 1,5 трлн рублів належали стратегічно важливим підприємствам, над якими Кремль прагне посилити свій контроль. А решта – підприємствам з широкого кола галузей промисловості, які після “націоналізації” продали новим власникам, а прибуток переказали до скарбниці. 

Загалом юристи фірми нарахували 102 такі справи. Як правило влада знаходить якісь виправдання такому державному рейдерству – це може бути і захист суспільних інтересів, і претензії до процедури приватизації у минулому, а також звинувачення у корупції чи навіть екстремізмі.

Тенденція до збільшення кількості випадків конфіскації активів може допомогти зміцнити державний фінсектор, але це послаблює стійкість економіки та виснажує приватний сектор, який допоміг Росії вистояти перед санкціями та економічними наслідками повномасштабного вторгнення в Україну.

Наприклад, у 2024 році до федерального бюджету надійшло від продажу нерухомості 132 млрд рублів, хоча цільовий показник був 1 млрд рублів. Значна частина цієї суми надійшла від конфіскованих активів, включаючи автосалон “Рольф” та фірми хімічного та сільськогосподарського секторів. А у березні міністр фінансів РФ Антон Сілуанов заявив про намір зберегти такі темпи й у 2025 році.

Економіст і співробітник Центру Девіса Гарвардського університету Андрій Яковлєв пояснив, що таким чином Кремль вирішує одночасно” дві проблеми. А саме:

  • створює нове джерело надходжень для бюджету;
  • змінює бізнес-еліти таким чином, щоб їхня доля була пов’язана з виживанням режиму.

Втім експерт вважає, що силова заміна власників приватних компаній з багаторічним досвідом на “тих, хто завдячує своїм успіхом державі”, неминуче знизить загальну економічну ефективність від таких рішень. А найбільші бізнесмени вже не ховають своїх хвилювань і на численних зустрічах з російським диктатором Володимиром Путіним.

Як уже повідомляв OBOZ.UA, за оцінкою глави Банку Росії Ельвіри Набіулліної, країна-агресор повністю вичерпала ресурси, що давали змогу її розігрітій воєнній економіці зростати останні два роки. Це загрожує Росії далекосяжними наслідками, заганяючи її в рецесію.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *