
Тривалий прикордонний конфлікт між Таїландом і Камбоджею, який триває понад 100 років, загострився до масштабного військового протистояння. Внаслідок обстрілів і авіаударів на спільному кордоні загинули 12 мирних тайців, серед яких була восьмирічна дитина, ще щонайменше 14 осіб зазнали поранень. Кількість жертв з камбоджійського боку залишається нез’ясованою.
Про це пише Bloomberg. Воєнні операції охопили щонайменше шість ділянок уздовж кордону. За версією Бангкока, тайські винищувачі F-16 завдали ударів по двох камбоджійських базах у відповідь на ракетні обстріли, які нібито здійснила Камбоджа по житлових районах. Натомість Пномпень звинуватив Таїланд у “надзвичайно серйозній агресії” та звернувся до Ради Безпеки ООН.
На тлі напруженості Таїланд евакуював цивільних з чотирьох прикордонних провінцій, а його посольство в Камбоджі порадило громадянам залишити країну. Водночас США та Китай закликали сторони до стриманості та оприлюднили попередження для своїх громадян.
Таїланд заявив, що його винищувачі вразили дві бази камбоджійської армії поблизу кордону 24 липня, а ракети, випущені з Камбоджі, вбили кількох мирних жителів. Серед загиблих була 8-річна дитина, а ще 14 осіб отримали поранення. Кількість жертв з камбоджійського боку залишається нез’ясованою.
Бангкок висловив готовність “посилити” заходи самооборони, якщо Камбоджа продовжить свої атаки. Натомість прем’єр-міністр Камбоджі Хун Манет звернувся до Ради Безпеки ООН з проханням скликати термінове засідання, посилаючись на “надзвичайно серйозну агресію” Таїланду.
Речник Міністерства оборони Камбоджі Малі Сочеата засудив військові дії Таїланду, заявивши, що використання Таїландом важкого озброєння та розгортання військ “для посягання на камбоджійську територію є явним порушенням” міжнародного права.
За даними аналітиків Bloomberg Intelligence Ерік Чжу та Джордж Фергюсон, Камбоджі бракує повітряних засобів для протидії сучасним літакам Таїланду, але країна має системи протиповітряної оборони KS-1C китайського виробництва.
“Суперечка швидко загострюється і може перетворитися на серйозний конфлікт, якщо її залишити без уваги”, – сказав Джаянт Менон, старший науковий співробітник Інституту ISEAS-Юсофа Ішака в Сінгапурі. “Хоча конфлікт навряд чи пошириться за межі двох країн, він порушить торгівлю та переміщення людей, що негативно вплине на регіональну економіку”.
Де розташована спірна прикордонна зона, де відбуваються зіткнення
На карті нижче показано, де відбуваються зіткнення, згідно з інформацією, оприлюдненою урядом Таїланду. Ситуація на камбоджійському боці кордону залишається незрозумілою, оскільки уряд там не оприлюднив жодної інформації про потенційні наслідки зіткнень.
Пониження дипломатичного статусу
Після зіткнення у травні обидві країни зосередили війська вздовж кордону та обмежили наземні переправи, які слугують життєво важливими торговельними шляхами. Далі Камбоджа звернулася до Міжнародного суду ООН у Гаазі з проханням допомогти вирішити чотири спірні земельні ділянки. Однак Таїланд заявив, що не визнає юрисдикцію суду в цьому питанні.
Бої 24 липня сталися лише через кілька годин після того, як Таїланд вигнав посла Камбоджі та відкликав свого посланця з Пномпеня у відповідь на вибух міни, в результаті якого в середу постраждали п’ять тайських солдатів. У відповідь Камбоджа ще більше погіршила дипломатичні зв’язки, відкликавши своїх дипломатів та звернувшись до Таїланду з проханням зробити те саме, повідомляють камбоджійські державні ЗМІ.
Суперечка також похитнула внутрішню політику Таїланду
У Таїланді суд відсторонив прем’єр-міністра Паетонґтарн Чінават від посади до розслідування звинувачень в етичній неправомірній поведінці під час вирішення питання кордону. Паетонґтарн намагалася розрядити напруженість під час телефонної розмови з колишнім лідером Камбоджі Хун Сеном, але розмова стала відома громадськості, що викликало негативну реакцію в країні та протести з вимогою її відставки. Вона має час до 31 липня, щоб подати свій захист у судовій справі.
Минулого тижня Таїланд розпочав дипломатичну кампанію, спрямовану проти Камбоджі. Це сталося після того, як тайський солдат втратив ногу через міну. Бангкок проінформував іноземних військових аташе та дипломатів, розміщених у країні, і домагається дій відповідно до Конвенції Організації Об’єднаних Націй про заборону протипіхотних мін, а також бере участь у двосторонніх зусиллях щодо вирішення спору.
Таїландський бат та акції впали на тлі повідомлень про зіткнення цін, оскільки це може ще більше погіршити перспективи економіки, яка вже потерпає від загрози 36% тарифів США на свій експорт. Бат, який раніше зріс до найвищого рівня з лютого 2022 року, знизився на 0,4% до 32,285 за долар. Акції впали на 1%.
Світ закликає до деескалації
Сусідні країни закликали до деескалації, а прем’єр-міністр Малайзії Анвар Ібрагім заявив, що поговорить з обома країнами до кінця дня.
“Найменше, чого ми можемо від них очікувати, це просто відійти від своїх повноважень і, сподіваємося, спробувати розпочати переговори”, – сказав журналістам Анвар Ібрагім.
Малайзія нині головує в АСЕАН, блоку Південно-Східної Азії, членами якого є Таїланд і Камбоджа.
Речник Міністерства закордонних справ Китаю Го Цзякунь на щоденному брифінгу для преси заявив, що Китай “глибоко стурбований” ескалацією на тайсько-камбоджійському кордоні та закликає обидві сторони “вирішити проблеми шляхом діалогу та консультацій”. Водночас Пекін дотримуватиметься “справедливої та неупередженої позиції”.
“Ми сприяли і продовжуватимемо сприяти миру та заохочувати діалог по-своєму, відіграючи конструктивну роль у сприянні деескалації ситуації”, – сказав він.
Раніше цього місяця міністр закордонних справ Китаю Ван І закликав дві країни вирішувати прикордонний спір шляхом діалогу. Він також сказав, що Китай готовий “відігравати конструктивну роль у гармонійному співіснуванні між Таїландом і Камбоджею”.
Що передувало новому конфлікту
Хоча відносини між цими країнами Південно-Східної Азії залишались загалом стабільними після конфлікту 2011 року, коли загинули десятки людей, давні суперечки через демаркацію кордонів періодично спалахують. Коріння конфлікту сягає часів французького колоніального панування. Суперечки про територіальну приналежність ділянок навколо храму Преах Віхеа, що поблизу кордону, зберігаються й досі. Камбоджа вже звернулась до Міжнародного суду ООН, тоді як Таїланд відмовляється визнавати його юрисдикцію у цьому питанні.
Значна частина сучасних прикордонних суперечок між сусідами випливає з різних карт, заснованих на тексті франко-сіамських договорів початку 1900-х років, які визначали кордони між Таїландом і Камбоджею, яка тоді була частиною Французького Індокитаю.
Як повідомляв OBOZ.UA, 24 липня Таїланд застосував авіацію проти камбоджійських військових цілей уздовж спірного кордону, що стало поворотним моментом у затяжному конфлікті між сусідніми державами. Камбоджа відреагувала різко, пообіцявши “рішучу відповідь” на агресивні дії Бангкока.
Джерело: OBOZ.UA