
Українська енергосистема значно краще підготовлена до можливих російських атак, ніж у попередні роки. І хоча РФ продовжує постійні спроби спричинити блекаути, Україна має достатньо генерації для проходження як літніх, так і зимових піків споживання без обмежень для споживачів за умови збереження стабільної ситуації.
Про це OBOZ.UA розповів директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко. За його словами, заходи щодо захисту та відновлення енергооб’єктів в Україні вже дають результат.
– заявив експерт.
За словами Харченка, атаки Росії на енергетичну інфраструктуру мають незмінну мету – домогтися відключень електроенергії. Це форма терору проти цивільного населення.
Однак готовність України до таких сценаріїв значно зросла порівняно з 2023 і 2024 роками. , – зауважив експерт і навів такі приклади:
- побудовані захисні споруди;
- розроблено алгоритми дій під час різних типів атак;
- відпрацьовано сценарії швидкого відновлення пошкоджених об’єктів.
Стан енергосистеми України: деталі
Високовольтні мережі значно краще захищені, ніж у попередні роки, а аварійні бригади “Укренерго” добре натреновані. Тому більшість українців “майже не помічають атаки на високовольтні мережі”, вважає Харченко.
Найбільш вразливою ланкою залишаються розподільні мережі, тобто невеликі підстанції. Їх, за словами експерта, у країні “десятки тисяч” і “всі захистити неможливо”.
Удари по цих об’єктах особливо сильно відчувають жителі прифронтових районів, де підстанції знищуються масово. Втім відновлення цих об’єктів зазвичай триває відносно короткий час – відновити подачу світла часто вдається за лічені години. А повне відновлення займає до місяця за наявності обладнання.
Нагадаємо, масового застосування графіків відключення світла для населення не було з 2024 року. На початку 2025-го кілька разів запроваджувалися превентивні екстрені відключення під час атак на енергетику. Навесні-2025 запроваджували обмеження на споживання лише для бізнесу та промисловості.
Як повідомляв OBOZ.UA, раніше українців із кондиціонерами попередили про небезпеку. Їм пояснили, як уберегти техніку і не переплачувати.
Джерело: OBOZ.UA