
Молодий депутат Бундестагу з “Альтернативи для Німеччини” (AfD) Тім Шрамм воював добровольцем у Силах оборони України і критикував “російських снобів” у лавах своєї партії. Тепер йому погрожують виключенням, стверджуючи, що він “завдав серйозної шкоди партії своїми бойовими діями”.
Про це повідомляється на сайті газети Die Welt. Раніше в інтерв’ю політик, який воював проти російських окупантів, зазначав, що українська боротьба – це також і боротьба ФРН.
“У клопотанні про його виключення, з яким ознайомився WELT, виконавча рада Північного Рейну-Вестфалії звинувачує Шрамма в поведінці, яка “завдала величезної шкоди партії”, – пише видання.
Що відомо про депутата з ФРН, який воював проти РФ
Тіму Шрамму 22 роки і він є заступником голови окружного осередку проросійської партії “Альтернатива для Німеччини” у Вупперталі (містечко в землі Північний Рейн-Вестфалія). Це один із наймолодших політиків партії, який має великі зв’язки і пройшов стажування в Європейському парламенті. А нещодавно – добровільно приєднався до Сил оборони України, щоб боротися проти російської агресії.
В інтерв’ю, яке вийшло на порталі NIUS.de у червні 2025 року, на запитання, що спонукало його поїхати в Україну, Шрамм зазначив: “може здатися абсурдним, але насправді це була AfD“.
“Наша парламентська група в Північному Рейні-Вестфалії завжди мала доволі трансатлантичні погляди. Ще 2022 року, невдовзі після початку війни, ми організували гуманітарну допомогу – три автобуси з медичним приладдям – просто в зону бойових дій. Тоді ніхто не знав, чи впаде Київ. Я поїхав. Це був мій перший контакт з Україною. Після цього знову поїхав туди один. У 2023 році ми втрьох із Вупперталя поїхали в Чорнобиль на старенькому Golf III – це була автоподорож. Дорогою потрапили в аварію і випадково зустріли чуйних українців, з якими дружимо й досі. Це переросло у справжній зв’язок. Відтоді ми часто їздимо одне до одного – кататися на лижах, відпочивати на пляжі в Одесі. Мені там просто подобалося“, – розповів політик.
Депутат спростував чутки в соцмережах про те, що він нібито українець: “Ні, я німець”. Також зізнався, що завжди хотів вступити до Бундесверу (збройні сили Федеративної Республіки Німеччина. – Ред.), стати кадровим офіцером і вчитися. Його прийняли, він пройшов відбір, але потім була відмова – “нібито через оцінку з математики”.
Шрамм підозрює, що це було швидше через його членство в “Молодій альтернативі” (молодіжне крило AfD. – Ред.). Йому також відмовили в добровільній військовій службі. У підсумку німець спробував вступити в Інтернаціональний легіон у лавах Сил оборони України і знову зустрівся з ігноруванням – через його вік, 19 років на той момент. Наприкінці 2024-го він спробував знову, цього разу через знайомих.
“Один із них знав когось у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Так я опинився в територіальній обороні, Силах внутрішньої безпеки – частині регулярної української армії. Я служив у східно-українському підрозділі ТрО. Будучи німцем, я, природно, був там у дивину… Ми стріляли, у нас стріляли, літали на дронах і самі піддавалися атакам дронів. Я не можу розповісти про це докладніше з міркувань безпеки“, – розповів депутат AfD.
Шрамм зазначив, що його друзі спершу подумали, що він їх розігрує. Але потім вони з великою повагою поставилися до такого рішення. А в українському підрозділі його шанували і як добровольцю надали перекладача.
Що Шрамм думає про Росію та Україну
За його словами, в AfD спершу ніхто не знав про те, що він вирушив воювати проти російських окупантів – почасти з міркувань безпеки. Після депутат не був упевнений, чи варто оприлюднювати це, кажучи: “Я не хотів виглядати позером”. А невдовзі всередині партії розгорілася дискусія: одні підтримували, інші критикували.
“Російський наратив руйнується. Я цьому дуже радий… Я захоплююся Америкою, але не освячую її. Мене насамперед хвилює Європа. Я теж був у Росії і можу з упевненістю сказати: будь-хто, хто вважає її консервативною альтернативою, ніколи там не був. Там у всіх відношеннях гірше, ніж тут. Росія перенаселена, економічно націоналізована, пронизана пропагандою і авторитарна до мозку кісток… Там відбувається те ж саме, у чому вона звинувачує Європу, тільки помножене на десять: пропаганда, ісламізація, обмін населенням. Росія – карикатура на те, з чим вона нібито бореться“, – поділився думкою німецький політик.
Він зазначив, що війна в Україні – “теж наша війна”. Шрамм з упевненістю каже, що Україна – це демократія, з усіма її слабкостями. На його думку, якщо Росія переможе, це дестабілізує Європу.
“Тоді інші зрозуміють: агресивні війни виправдані. Українська боротьба – це в певному сенсі і боротьба Німеччини. Зброя для України дешевша, ніж німецька кров у Прибалтиці“, – наголосив депутат Бундестагу і доброволець.
Що передувало
Альтернатива для Німеччини (німю Alternative für Deutschland, AfD) – націоналістична та право-популістська політична партія ФРН. Її основна ідеологія спрямована проти євроінтеграції та імміграції іноземців.
У травні 2025 року Агентство внутрішньої розвідки Німеччини ультраправу партію “Альтернатива для Німеччини” визнало екстремістською організацією, що загрожує демократії. На це негативно відреагували деякі американські політики. Натомість в агентстві зазначили, що це дасть змогу краще контролювати партію, яка посіла друге місце на федеральних виборах у лютому.
Перед тим, як стати канцлером, Фрідріх Мерц однозначно виключив коаліцію AfD у разі його перемоги. Він наголосив, що вважає, що це “буде зрадою”.
Як повідомляв OBOZ.UA, Німеччина вже передала Україні понад 60 зенітних самохідних артилерійських установок Gepard та готує до відправлення ще одну IRIS-T – восьму систему протиповітряної оборони. Берлін також висловлює готовність до спільного виробництва ППО з українськими підприємствами.
Джерело: OBOZ.UA