
У Криму та Маріуполі знімають свої відео блогери-колаборанти. Вони брешуть про переповнені кримські та маріупольські пляжі, про дешеву їжу, вони не розповідають про вибухи, про війну, про руйнування і трагедію Маріуполя. У минулому вони всі були українцями, а тепер стали звичайними російськими пропагандистами.
Детальніше про це читайте в матеріалі OBOZ.UA.
Розповідала про Крим, а тепер зайнялася пропагандою
Анастасія Асетрова з чоловіком Олексієм – жителі Алушти. Вони ведуть YouTube-канал “СемейкаА”, також у них є сторінка в Instagram “Погостим Крым”. А в російських соцмережах ведуть сторінки “Погостим в Алушті”.
Починала 39-річна Анастасія з чоловіком з того, що розповідали про відпочинок в окупованому Криму, про ціни, нахвалювали й запевняли, що все дешево, народу багато, погода прекрасна. Також пропонували й досі пропонують житло в Алушті для відпочивальників. Зараз Анастасія також займається продажем і купівлею житла в Алушті. Крім цього здає дитячі візки на прокат і продає переноски для дітей.
Щоправда, з 2022 року, коли Росія вторглася в Україну, Анастасія знайшла собі інше заняття. Тепер вона займається також російською пропагандою. Так, несподівано блогерка, яка популяризувала відпочинок у Криму, опинилася серед перших російських медійників, яких окупанти завезли до захопленого Маріуполя. Зрозуміло, що просто так без лояльності до російських спецслужб її б туди не пустили.
Звідти Анастасія робила сюжет про обстріляний пологовий будинок і говорила, що все не так однозначно, що це не росіяни бомбили пологовий будинок.
Далі Анастасія зайнялася волонтерством, мабуть, туризм у Криму вже не приносив їм доходу. Вона збирала якісь дрібниці на кшталт мила, шампунів, гігієни, побутової хімії і роздавала їх на вулиці біженцям з Донецької, Луганської, Херсонської областей.
Далі вона почала допомагати російським військовим. У своїх відео закликала росіян надсилати їй гроші, речі для військових, а вона зі свого боку відправляла їх на “СВО”.
Тепер і зовсім пропагандистка з гуманітарною допомогою їздить окупованою територією України, роздає пакетики з ліками, продуктами, а заодно знімає проросійські сюжети.
Так, в одному з сіл на Херсонщині неподалік від Мелітополя Анастасія цікавиться у місцевих волонтерів, чи всі тут оформили російську пенсію? На камеру жителі цього села, прихильники Росії, розповідають, як погано їм жилося в Україні.
Одна з мешканок запевняє, що пенсія була нібито 1800 грн у 2022 році, а ось тепер Росія їм платить 20 тисяч руб. (10 тис. грн). Інший житель заявляє, що все добре було тільки за Януковича. А тепер його дочка відвезла свого чоловіка із Запоріжжя до Польщі, щоб він в армію не пішов. А друга дочка поїхала в Естонію. Чомусь ніхто з них не приїхав на окуповану Херсонщину до батька.
“Коли Крим від нас відірвали, то я дзвонила своїм родичам і казала, що чекаю, коли і нас (на Херсонщині. – Ред.) заберуть. Ми не зрадники, просто нас тут кинули”, – заявляє місцева волонтерка. При цьому жити в Україні вона не хоче та запевняє, що якщо українська влада звільнить їхнє село, то їх можуть розстріляти.
Жінка дякує Росії за гуманітарну допомогу. Щоправда, з’ясовується, що ті, у кого тут згоріли будинки, залишилися ні з чим, їм самим доводиться починати з нуля.
Ще один сюжет Анастасія записала з парою пенсіонерів з Авдіївки. Вони виїхали звідти в червні 2022 року. Глава сім’ї Микола Васильович розповідає пропагандистці, що Авдіївку нібито обстрілювали та руйнували українські військові.
За словами його та його дружини Тамари, там нібито були найманці з Польщі, представники “Правого сектору” в чорному одязі, яких вони називали “нациками”.
“Я готовий крізь землю провалитися. Але жодного російського снаряда я в Авдіївці не бачив. А я артилерист, мінометник!” – запевняє пенсіонер. А Тамара додає, що “нацики” йшли й усе в Авдіївці побили.
Щоправда, Росія не дуже рада таким біженцям. Сергій Васильович третій рік судиться і пише листи Путіну, щоб йому виплачували гідну пенсію. Бо 9 тисяч рублів (4,5 тис. грн) за 44 роки стажу його не влаштовують. І 17 тисяч рублів теж. Він розраховував на 30 тис. руб. (15 тис. грн).
Анастасії не подобається розміщувати свої пропагандистські відео в YouTube, оскільки тут їй одразу в коментарях висловлюють усе, що про неї думають. Тому вона просить своїх “однодумців” переходити в Telegram.
Таксист і любитель Росії
Ще один колаборант із Криму 39-річний Євген Гущин. Євген – таксист із Судака, теж здає туристам житло. Своє покликання після окупації Криму він знайшов у блогерстві.
Починав Євген також із того, що розповідав про те, що відбувається на пляжах у Криму, які ціни на продукти на ринках. Але незабаром у своїх відеосюжетах почав російську пропаганду. Лаяв Україну, все йому було не так за української влади, ніхто в Криму нічого не робив для Євгена.
Одного разу він навіть посварився з продавцем на ринку. Жінка сказала, що із задоволенням дивилася його сюжети, але останнім часом перестала, бо Женя почав захоплюватися політикою. А їй це не подобається.
Женя був настільки вражений, що не зміг її пробачити. Він навіть повернувся до жінки й почав ставити їй запитання: “Чий Крим?” Бідолашна продавчиня перелякалася та змушена була говорити, що Крим російський.
Часто Женя знімає сюжети в кепці з російським гербом. І скаржиться, що він настільки популярний, що його впізнають на вулиці й він не може ніде сховатися.
Що стосується грошових зборів, то проводить він їх тільки для себе, свого каналу. Щоправда, Євген відправив на “СВО” свою стареньку пошарпану “Ниву”, в якій немає гідропідсилювача, тому повертати кермо насилу вдається.
Зворушливо зі сльозами на очах з нею прощався і говорив, що вона зробить внесок у перемогу над “неонацизмом” і покаже всім американцям, європейцям та українцям свою силу. І навіть висловив надію, що його драндулет після перемоги до нього повернеться.
Євген постійно запевняє своїх глядачів у тому, що в Криму все добре, туристів багато, все дешево. Однак після початку повномасштабного вторгнення, коли пляжі півострова практично спорожніли, навіть він не міг приховати свого розчарування.
Іноді він намагається зняти групу відпочивальників із близької відстані, щоб видати її за натовп туристів, але це в нього виходить погано.
Пережили пекло в Маріуполі, а тепер хвалять Росію
Ще одна парочка блогерів-колаборантів – Лілія Бондаренко та її чоловік Діма з Маріуполя. До 2022 року Ліля працювала економістом у “Метінвесті”, а ще раніше у ПриватБанку. Обоє вони пережили пекло в Маріуполі, коли російські війська буквально стирали місто з лиця землі. Обоє сиділи в підвалі, вижили і …вирушили подорожувати Росією – Пітер, Краснодар, Волгоград.
Також в Астрахані Ліля й Діма взяли участь у російському референдумі про входження українських областей до складу РФ, про них навіть зняли сюжет російські пропагандисти ТАСС.
“Усе було чудово, нас годували добре”, – заявила Ліля.
У вересні 2022 року парочка повернулася в місто й почала знімати відео з російською пропагандою. Будинку парочки в Маріуполі пощастило, їхня багатоповерхівка вціліла. І як повідомила Ліля, якщо заплющити очі на те, що навколо, то можна сказати, що нічого й не було. А навколо будинку блогерів дуже багато згорілих і зруйнованих багатоповерхівок, в яких загинули сотні сусідів.
Але, мабуть, парочка колаборантів заплющила очі на все.
Тепер Ліля і Діма працюють у російській компанії, яка будує нові будинки в зруйнованому місті. Вони активно розхвалюють окупаційну владу, розповідають про плани забудови Маріуполя, захоплюються тим, що тут збираються зробити. При цьому вони показують зруйновані та згорілі будинки й ні слова не говорять про те, що тут відбувалося і хто все це зробив.
Діма та Ліля з насолодою розхвалюють маріупольський пляж. Захоплювалися звичайним невеликим спортивним майданчиком біля моря, гойдалками та доріжками, лавочками, називаючи все це “місцем тяжіння”.
Ліля з Дімою мріяли купити собі автомобіль. Для цього вони вирушили до Ростова-на-Дону. Скаржилися, що ціни там на вживані автомобілі дуже високі, а ще їх обманювали в центрі, де парочка оформляла закордонний паспорт.
Але авто вони купили пізніше вже в Маріуполі й тепер знімають на ньому порушення правил дорожнього руху іншими водіями та розповідають про це.
Всюди Ліля захоплюється меморіалами та з придихом згадує ім’я президента РФ Путіна. З дитячою наївністю захоплюється улюбленим фонтаном і підсвічуванням у кольорах російського прапора.
На донати підписників колаборанти встигли з’їздити на відпочинок до Туреччини, Єгипту, окупованого Криму.
Джерело: OBOZ.UA