Під час переговорів на саміті НАТО 25-26 червня президент Туреччини Реджеп Ердоган у Гаазі закликав свого французького колегу Еммануеля Макрона “залучити союзників ЄС до формування нової архітектури безпеки Європи”, про що вже писало наше видання.

При цьому Туреччина, яка не є членом Євросоюзу, але є одним із ключових учасників НАТО в Європі, залишається союзником ЄС і сподівається на розвиток власної оборони в контексті розбудови нового комплексу безпеки Європи.

Туреччина прагне купувати системи ППО у Франції на заміну російським

Як повідомляє видання Bloomberg, важливим аспектом цього є прагнення Туреччини домовитись із Францією про спільне виробництво європейської системи протиракетної оборони. Зокрема, йдеться про франко-італійські зенітно-ракетні комплекси SAMP/T, які успішно зарекомендували себе на озброєнні ЗСУ під час війни в Україні. За інформацією джерел Bloomberg, “Туреччина давно прагне дістати схвалення Макрона на закупівлю європейських систем і зелене світло на продаж SAMP/T”, адже має прискорити плани Анкари щодо будівництва власного протиракетного щита “Сталевий купол” протягом найближчих двох-трьох років. До цього Туреччина вже неодноразово зверталась до Макрона з проханням постачання SAMP/T (востаннє це було у 2020 році), проте отримувала відмови.

З огляду на це особливо цікавою є публічна заява Ердогана щодо провалу російських систем ППО С-400 під час відбиття ізраїльських та американських атак на Іран.

Відповідно, ставка Туреччини на формування своєї стратегічної системи ППО на базі російських ЗРК С-400 виявилась помилковою. Наразі турецький президент вважає, що ці комплекси не здатні повністю задовольнити потреби країни у ППО. За словами Ердогана, події, пов’язані з ізраїльсько-іранською війною, наочно показали необхідність багаторівневої та системної ППО. Також він наголосив, що Туреччина вже розроблює власні ЗРК типу Siper, Korkut, Hisar та Sungur.

Російська зброя у поточних війнах демонструє свою низьку ефективність

Однак варто констатувати, що критика Ердоганом російської зброї в Азії є “верхівкою айсберга”, а саме системної кризи російського ВПК, особливо у протистоянні зразків озброєння РФ з західними або іншими аналогами. Низка воєнних конфліктів – Сирія, Україна, індо-пакистанське протистояння 2025 року, а нещодавно і “12-тиденна війна” проти Ірану – продемонстрували світові неналежну якість російської зразків озброєнь, особливо високотехнологічних (літаки, ППО, радари тощо).

Крім того, затяжна й виснажлива війна РФ проти України призводить до постійних зривів експортних контрактів, що підсилюється періодичними ударами Сил оборони України по підприємствах російського військово-промислового комплексу (ВПК).

Індія не хоче укладати нові контракти з російським ВПК

Так, нещодавно міністр оборони Індії Раджнатх Сінгх попросив російських колег прискорити передачу двох дивізіонів систем ППО С-400 та модернізацію літаків Су-30, які Росія затримує. За контрактом усі п’ять комплексів С-400 повинні були надати Індії до кінця 2024 року, однак РФ передала лише три, інші два Індія отримає не раніше 2026 року.​​​ Не дивно, що тепер Нью-Делі не має наміру укладати нові​ збройні контракти з Росією.

Замість цього Індія планує сконцентруватись на власному виробництві зброї та техніки з використанням західних технологій. За даними Reuters, Москва вкотре підтвердила, що не є​ надійним партнером в експорті зброї, поставивши Індію у вкрай​​ незручне становище в розпал воєнних дій​​​​ проти Пакистану. Крім того, проблемою для Індії може стати застосування вторинних​​​​ санкцій за співробітництво із російським ВПК.

Іран також планує поступову заміну російських зразків зброї на китайські

Отже, не лише на думку турецького президента Ердогана, а й багатьох світових експертів, під час конфлікту між Ізраїлем та Іраном російське озброєння показало себе вельми неефективно. І хоча в Ірану були старі комплекси С-300 та літаки МіГ-29А/УБ, вони не змогли навіть відбити перші атаки Ізраїлю на аеродроми та системи ППО. При цьому варто зазначити, що Тегеран ще у 2023 році замовив більше сучасної військової техніки у Росії, однак постачання зірвалися через санкції та зростання внутрішніх потреб російської армії, під чим можна розуміти величезні втрати російських ППО та авіації у війні проти України. Підсумком цього стало те, що навіть Іран наразі пріоритетно розглядає закупівлю китайської​​​ військової техніки, включно з винищувачами J-10C, на заміну російським зразкам.

Фактично черговий воєнний конфлікт у світі боляче б’є по репутації російського ВПК, який поступово втрачає таких традиційних партнерів, як Сирія, Індія, Іран, а раніше і Сербія, про ще вже писало наше видання.

Отже, можна дійти висновку, що найбільшим покупцем російської зброї залишиться Північна Корея, а також країни-сателіти (Білорусь, Венесуела). У будь-якому разі результатом цього буде зменшення можливостей ВПК Росії та зниження її експортних доходів, що має вплинути на здатність Кремля продовжувати тривалу війну проти України.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *