
Шведська служба безпеки SAPO заявила, що Російська православна церква використовує храми як платформи для збору розвідданих та шпигунства. Наприклад, церква у Вестеросі була побудована за участі осіб, пов’язаних з Кремлем, та фінансувалася через структури, пов’язані з державною компанією “Росатом”.
Як повідомляє FRANCE 24 з посиланням на SAPO, будівля церкви розташована менш ніж за 300 метрів від аеропорту Стокгольм-Вестерос (VST), який має стратегічне значення після вступу Швеції до НАТО у 2024 році. Від церкви також лише п’ять хвилин до ключової автомагістралі Е18, що з’єднує Стокгольм з Норвегією.
Церква, яка була офіційно освячена 24 листопада 2023 року, привернула увагу як місце можливої ворожої діяльності після попередження SAPO.
Наприкінці 2023 року, лише через два тижні після відкриття церкви у Вестеросі, шведська служба безпеки (SAPO) опублікувала сенсаційну заяву: Росія використовує Московський Патріархат у Швеції “як платформу для збору розвідувальних даних та іншої діяльності, що загрожує національній безпеці”.
У відомстві заявили, що священники з парафій Московського патріархату у Швеції неодноразово контактували з російськими спецслужбами, а парафія у Вестеросі отримувала фінансування з Росії.
Храм, який побудований у дерев’яному стилі з 22-метровим шпилем, порушив зональні обмеження (допустима висота – 10 метрів), що викликало підозри SAPO ще на етапі планування. Проте через помилку в муніципалітеті Вестероса будівництво не було зупинено.
Також навколо храму є ворота, що зачиняються, на території ведеться відеоспостереження, є таблички про собак, заборону паркування та кодові замки.
На самому початку проєкту церкви Павло Макаренко, який став очільником церкви у Вестеросі, без проблем спілкувався зі ЗМІ, але після того, як йому запропонували розповісти про фінансування церкви, зв’язки будівельника з організованою злочинністю та його власні ймовірні контакти з російськими спецслужбами, він почав триматися в тіні. За останні кілька років його лише кілька разів ловили на камеру, і ніколи добровільно.
Протягом кількох років, поряд зі своїми релігійними обов’язками, Макаренко також обіймав посаду генерального директора російської імпортно-експортної фірми NC Nordic Control AB. Це раптово закінчилося у 2021 році, коли окружний суд Стокгольма визнав його винним у фінансовому шахрайстві з обтяжуючими обставинами, зокрема за махінації бухгалтерського обліку та виставлення фальшивих рахунків для компаній у Росії та Білорусі. Макаренко, який заперечував звинувачення, а пізніше програв апеляцію, отримав умовний термін ув’язнення на шість місяців, 160 годин громадських робіт та трирічну заборону на підприємницьку діяльність.
На освячені церкви 24 листопада 2023 року були присутні різні “VIP-персони”, серед яких митрополит Воломанський Антоній, керівник відділу закордонних церковних зв’язків (ту саму посаду, яку обіймав патріарх Кирило до сходження на патріархат у 2012 році), а також Дмитро Мирончик – посол найближчого союзника Росії Білорусі, та Володимир Ляпін – другий посольський діяч Росії в Стокгольмі.
Після цього Мирончика відкликали до Мінська, а шведська розслідувальна програма Uppdrag Granskning ідентифікувала Ляпіна як російського шпигуна.
Крім цього, Фонд підтримки християнської культури та спадщини (траст, створений та керований російською державною атомною компанією “Росатом”) опублікував пресреліз, у якому похвалився своїм фінансовим внеском у “проєкт” вартістю 35 мільйонів крон (3,2 мільйона євро).
Там же Макаренко був нагороджений медаллю за “добру службу” російською службою зовнішньої розвідки, СВР. Фотографію медалі крупним планом можна знайти на вебсайті неурядової організації, яку очолює не хто інший, як сам патріарх Кирило. Два незалежні експерти з безпеки підтвердили FRANCE 24, що медаль виглядає автентичною.
“Моя інтерпретація полягає в тому, що Павло Макаренко працював на потреби Кремля, але не безпосередньо як офіцер розвідки”, – заявив експерт Патрік Оксанен.
Речник SAPO Габріель Вернштедт, який не хоче коментувати конкретно Макаренка, заявив: “Для російської служби безпеки не є рідкістю нагороджувати людей, які [якимось чином] допомогли службі, такою медаллю”.
Місто Вестерос вже розглядає можливість експропріації церкви, оскільки “власність використовується або може бути використана для шпигунської діяльності, пов’язаної з іноземною державою”.
Це не перший випадок підозрілої активності РПЦ у Швеції. У 2019 році представники Московського патріархату вторглися до центральної церкви Стокгольма, і отцю Ангелу довелося “боротися зубами й нігтями, щоб захистити свою багатонаціональну парафію” – з членами з Албанії до Росії та України – від того, щоб стати жертвою “промосковського націоналізму та політизації, організованої Патріархом Кирилом”.
Отець Ангел розповів, як його буквально за одну ніч засипали десятками запитів на членство. План полягав у тому, щоб скликати загальні збори, на яких нові члени переважною більшістю голосували б за служіння під юрисдикцією Патріарха Кирила.
“Там були російські агенти. Звичайно, не всі були агентами, але були агенти, які керували цими зусиллями, спрямованими на захоплення нашої парафії та підпорядкування її Москві”, – розповів отець, який їх зупинив, не розглянув заяви та зрозумів, що вони роблять.
Сьогодні парафія отця Ангела пов’язана з Болгарським патріархатом – цей крок тримає її подалі як від російського диктатора Володимира Путіна, так і від патріарха Кирила.
Але не всім так пощастило. Опікуни невеликої дерев’яної каплиці Святого Зігфріда, розташованої на ідилічному південно-західному передмісті Стокгольма Аспудден, не помітили нападу, поки не стало майже надто пізно.
Побудована в 1900 році та десятиліттями управлялася асоціацією дружби “Друзі Святого Зігфріда”, церква стала мішенню для захоплення у 2020 році після того, як її тимчасовий орендар Московського патріархату (церква Святого Сергія – та сама група, яка зосередилася на закладі отця Ангела) відмовилася виїжджати після закінчення двомісячного терміну оренди.
За допомогою іншого орендаря, гіперконсервативної християнської групи, вони потім завалили асоціацію новими заявками на членство та скликали збори, щоб спробувати усунути раду. Коли через технічну помилку не вдалося цього зробити, налаштовані громади створили тіньову раду, змінили замки на церкві та навіть примудрилися заморозити банківські рахунки початкової асоціації.
“Вони вкрали цю церкву. Вони вкрали її з відкритими очима. Вони забули сьому заповідь: “Не кради””, – заявив Каре Стріндберг, який працює волонтером-пастором церкви з середини 1990-х років.
В якийсь момент син Стріндберга, Йохан, знайшов камеру відеоспостереження в задній кімнаті церкви, і щойно він її розібрав, до нього підійшов чоловік у військовій формі. “Він розмовляв російською і з’явився нізвідки. Це було сюрреалістично”, – пригадав він.
Чотири роки по тому початкова асоціація дружби нарешті повернула собі церкву, але лише після того, як притягнула винних до суду. І Каре, і Йохан Стріндберг переконані, що їхня “сімейна церква” була мішенню через її розташування.
Розслідувачі стверджують, що об’єкти, які контролює РПЦ, розміщуються поблизу стратегічної інфраструктури. Як і церква у Вестеросі, церква Святого Зігфріда розташована у стратегічному місці, а її шпиль пропонує захоплюючий та повний вид на Стокгольм. Дехто каже, що звідти можна побачити російське посольство. Але, мабуть, що ще важливіше, вона знаходиться лише за крок від великого мосту, що з’єднує Ессінгеледен, головну транспортну артерію Стокгольма та один з найважливіших транспортних коридорів країни. Щодня тут проїжджає близько 150 000 автомобілів, вантажівок та автобусів.
Територія церкви також розташована поблизу найбільшого водосховища столиці Швеції.
Швеція не єдина країна, що підозрює РПЦ у шпигунстві. У 2023 році Болгарія вигнала національного главу Московського патріархату за підозрою у шпигунстві. Того ж року ФБР також попередило Російську та Грецьку православні церкви на американській землі про те, що російські агенти потенційно використовують їхні церкви для вербування нових шпигунів.
“Загрозу з боку Російської православної церкви недооцінюють багато країн Європи”, – заявив експерт Патрік Оксанен. “Це єдина [російська] споруда, на яку не поширюються санкції, і ми схильні помилково дивитися на неї як на церкву – бо вона виглядає як церква – хоча насправді це щось інше”.
Після завершення розслідування місто Вестерос схвалило пропозицію щодо розслідування того, як воно може потенційно експропріювати церкву. “Власність використовується або може бути використана для шпигунської діяльності, пов’язаної з іноземною державою”, – йдеться у заяві виконавчої адміністрації міста.
Тим часом, за даними FRANCE 24, діяльність Московського патріархату в Європі лише зростає – щонайменше десяток об’єктів перебувають у фазі розгортання або будівництва за участі російських державних структур.
Як повідомляв OBOZ.UA, польські правоохоронці затримали чоловіка, якого підозрюють у шпигунстві на користь країни-агресора Росії. Фігурант мав намір передати в РФ відомості про польські об’єкти оборони.
Джерело: OBOZ.UA