
Ціни на популярні літні ягоди для заморозки, зокрема, вишню і чорну смородину, в Україні оновили рекорд, а також стрімко дорожчає малина. Причиною такого різкого зльоту вартості стали колосальні втрати врожаїв у Східній та Центральній Європі, а також Туреччині.
Як зазначають у EastFruit, на ринку склалася аномалія – чорна смородина, яка в деякі роки взагалі продавалася зі складнощами, у 2025 році активно закуповується по 70-90 грн/кг. Тоді як закупівельні ціни на раніше набагато популярнішу вишню – від 60 до 85 грн/кг. Аналітики стверджують, що таких цін на ці ягоди ніколи раніше не було.
Слід сказати, що значна частина українських агропідприємств (насамперед – виробники вишні) також втратили частину або взагалі весь урожай у 2025 році. Але ті, хто зумів його зберегти від весняних заморозків, уже дуже скоро зможуть рахувати прибутки, оскільки ціна зараз перевищує витрати на вирощування в рази.
“Це означає, що інвестиції в системи захисту від заморозків, особливо в умовах стрімких змін клімату, окуповуються дуже швидко“, – підкреслюють експерти.
Однак закупівля таких дорогих ягід для заморозки вимагатиме від підприємств залучення непрогнозованих обсягів фінансування, тобто їм знадобиться брати кредити, а це – додаткові витрати. Крім того, зберігається ризик, що високі в Європі ціни на готову заморожену продукцію в другій половині сезону можуть знизитися.
Це можливо в разі зміни рецептур на користь дешевшої сировини. Так, лише собівартість заморожених ягід в Україні навряд чи дасть змогу виробникам щось заробити, адже для отримання мінімального прибутку вони мають коштувати:
- вишня – вище 3,2 євро за кг;
- смородина – близько 3,5 євро за кг
При цьому в двері стукають “конкуренти”: полуниця з Єгипту, екзотичні заморожені фрукти з В’єтнаму та інших азіатських країн, а також кісточкові з країн Центральної Азії. Усі ці альтернативи значно дешевші за європейські ягоди.
Також раніше OBOZ.UA повідомляв, що ціни на українську лохину знизилися на 20-30% – з 500 до 300 грн/кг і продовжують падати на тлі зростання пропозиції. Ринок активно адаптується, щоб встигнути досягти конкурентної ціни для експорту в ЄС, де скоро почне масово надходити польська ягода.
Джерело: OBOZ.UA