
Оскільки Росія не подає ознак бажання припиняти свою агресію проти України, Європейський Союз (ЄС) може створити фонд підтримки української економіки на 100 млрд євро. Цю суму можуть включити у наступний проєкт бюджет ЄС.
Про це, повідомляє Bloomberg, посилаючись на власні анонімні джерела. Якщо держави-члени Євросоюзу підтримають цю пропозицію на бюджетних переговорах, кошти почнуть виділятися вже у 2028 році. Новий фонд для України можуть включити в наступний семирічний бюджет ЄС, який представлять пізніше у липні – тобто кошти виділятимуть відповідно до 2035 року.
Такий крок узгоджується з політикою США, яка полягає у скороченні підтримки України у протистоянні повномасштабній агресії РФ, оскільки це ще сильніше змістить фінансовий тягар підтримки на Європу.
Наразі з початку російського вторгнення ЄС надав Україні вже майже 160 млрд євро підтримки, включно з фондом на 50 млрд євро, який дозволить надавати Україні гранти та позики до 2027 року. Крім того, разом з країнами “Великої сімки” ЄС виділив на підтримку України $50 млрд, отримані від іммобілізованих активів Центрального банку Росії.
Нова схема фінансування буде відповідати вже існуючій моделі, згідно з якою допомога Україні надається через гранти та дешеві позики. При цьому транші прив’язуються до виконання попередньо прописаних у меморандумах реформ, що мають наблизити Україну до вступу до Євросоюзу.
Втім, ця ідея розглядається разом з іншими варіантами та буде обговорена до оприлюднення деталей наступної Багаторічної фінансової програми, що має відбутися 16 липня. Хоча деякі елементи можуть бути представлені і після цього.
В Єврокомісії відмовилися коментувати деталі наступної пропозиції щодо багаторічного фінансового плану до її публікації.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що в Європейському Союзі шукають способи термінового перекриття до $19 млрд дефіциту в державному бюджеті України в 2026 році. Ситуацію погіршує зменшення підтримки з боку США та віддалення перспектив мирного врегулювання з країною-агресоркою Росією. Розглядаються три основні варіанти:
- спрямування військової підтримки Україні у вигляді позабюджетних грантів;
- виділення позик з вже існуючої програми підтримки України країнами G7 на $50 млрд;
- реінвестування російських активів, заморожених в ЄС
Джерело: OBOZ.UA