США вирішили скоротити переговори щодо припинення вогню у Газі. Американську переговорну групу відкликано з Катару для узгодження подальших кроків.

Причиною такого рішення, за словами спецпосланця президента США Стіва Віткоффа, стала демонстрація бойовиками ХАМАС “відсутності бажання” досягти перемир’я. Подробиці повідомляє інформаційне агентство Associated Press.

Що сказав Стів Віткофф

Про те, що Сполучені Штати скорочують переговори про припинення вогню в Газі та повертають свою переговорну групу з Катару, Віткофф заявив у четвер, 24 липня.

За його словами, це стало реакцією на останню відповідь ХАМАС на пропозиції переговорників, яка “демонструє відсутність бажання” бойовиків досягти перемир’я.

“Хоча посередники доклали значних зусиль, ХАМАС, схоже, не є скоординованим або не діє добросовісно. Тепер ми розглянемо альтернативні варіанти повернення заручників додому та спробуємо створити стабільніше середовище для народу Гази“, – заявив спецпредставник Трампа.

Наразі невідомо, про які саме “альтернативні варіанти” звільнення заручників, яких утримує ХАМАС, нині розмірковують у Білому домі. Відповіді на це запитання не дав ані сам Віткофф, ані представник пресслужби Держдепу США Томмі Піготт.

Натомість Піггот, відповідаючи на запитання, чи не збираються США зовсім вийти з переговорного процесу, відбувся загальною фразою про “дуже динамічну ситуацію” та додав, що США ніколи не давали підстав для сумнівів у зобов’язанні досягти припинення вогню, яке взяв на себе Вашингтон. У відсутності прогресу переговорного процесу представник Держдепу звинуватив ХАМАС.

Зі звинуваченнями виступив і Віткофф. Він підкреслив, що США “рішуче налаштовані” домагатися припинення конфлікту в Газі, і назвав “ганьбою” те, що “ХАМАС діяв таким егоїстичним чином”.

Білий дім ситуацію не коментував.

Реакція ХАМАС на заяви Віткоффа

У ХАМАС на заяву Віткоффа встигли відреагувати. Бойовики заявили, що здивовані “негативними зауваженнями” спецпредставника Трампа, який раніше, за їхніми оцінками, демонстрував “відповідальність та гнучкість” у переговорах та заявляв, що “прагне досягти угоди, яка покладе край агресії та стражданням нашого народу в Газі”.

У заяві, опублікованій вранці в п’ятницю, у ХАМАС заявили, що запропонували свою остаточну відповідь після широких консультацій з палестинськими угрупованнями, посередниками та країнами регіону. В організації також зауважили, що позитивно відреагували на всі отримані зауваження, що нібито відображає “справжнє зобов’язання” зробити зусилля посередників успішними та “конструктивно підійти” до представлених ініціатив.

У ХАМАС також заявили, що підтверджують своє “бажання продовжувати переговори та брати участь у такий спосіб, щоб полегшити перешкоди та забезпечити досягнення постійного припинення вогню”.

Що відомо про перебіг переговорів щодо припинення вогню у Газі

Переговори у Катарі за участі США та представників ХАМАС тривали упродовж кількох тижнів. Сторони заявляли про незначні ознаки прогресу, однак жодних суттєвих проривів досягти так і не вдалося. Ключовим “каменем спотикання” офіційні особи називали передислокацію ізраїльських військ після припинення вогню.

Очікувалося, що у процесі переговорів вдасться досягти угоди про 60-денне припинення вогню, під час якого ХАМАС поетапно звільнить десятьох живих заручників та передасть останки 18 осіб в обмін на ув’язнених в ізраїльських в’язницях палестинців. Також обговорювалося збільшення постачання допомоги та початок переговорів про тривале припинення вогню.

У четвер, 24 липня, в офісі прем’єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу заявили про відкликання своєї переговорної групи через реакцію ХАМАС – і подякували Віткоффу та посередникам з Катару та Єгипту за докладені зусилля.

Однак переговори зайшли в глухий кут через непримиренні позиції сторін конфлікту. У ХАМАС вимагають виведення ізраїльських військ з Гази та припинення війни, за що обіцяють звільнити всіх заручників, що залишилися живими.

Натомість Ізраїль наполягав на відмові ХАМАС від влади та повному роззброєнні членів організації як на головній умові припинення вогню. З цих двох умов ХАМАС теоретично міг би розглянути лише перший варіант, заявляли у відповідь в організації.

Що передувало

Раніше цього місяця Нетаньягу зробив гучну заяву про мирну угоду. За його словами, доки ХАМАС продовжує існувати у секторі Гази – Єрусалим не заспокоїться і зробить усе, щоб не дати бойовикам вижити.

Також прем’єр-міністр розкритикував зміни до угоди, які пропонує ХАМАС.

Джерело: OBOZ.UA

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *